Nauczyciel: DARIUSZ JAGODZIŃSKI

Kontakt z prowadzącym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Na recytacji opiera się cała deklamacja i aktorstwo.

Głośne czytanie musi pozostać szkoła

prawdy i naturalności

Johann Wolfgang Goethe

dyr. teatru w Weimarze

(Johann Wolfgang Goethe :

„ O sztuce aktorskiej , wskazówki dla aktorów”

Głównym celem Klubu Recytatorskiego jest ukształtowanie nawyków nienagannego posługiwania się językiem mówionym. Służy temu umiejętne i świadome wykorzystanie narządów mowy oraz indywidualnych predyspozycji głosowych, wspartych o poprawną emisję i dykcję. W tym celu Klubowicze poznają i wykonują wartościowe ćwiczenia artykulacyjne i oddechowe, ściśle respektują reguły intonacji i świadome stosowanie pauzy.

Dokonując wnikliwej analizy literackiej uczą się zastosowanych w tekście środków stylistycznych i twórczego wykorzystania ich na etapie interpretacji . Dobra znajomość szczegółowej kompozycji tekstu, świadomość istnienie konwencji literackiej oraz odnalezienie relacji między prezentowanym utworem, a światem zewnętrznym warunkują jego poprawną interpretację i nierzadko sukces podczas występów publicznych.

Klub Recytatorski adresowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej. Przygotowuje do okolicznych prezentacji konkursów recytatorskich i egzaminów do szkół teatralnych. Pomaga także we właściwym doborze tekstów przeznaczonych do określonej prezentacji.

Jest popularyzatorem wartościowych dzieł literatury polskiej i powszechnej, a także kultury słowa jako nieodłącznego elementu kultury osobistej. Zachęcając młodych przyjaciół  do artystycznej prezentacji tekstów literackich pomaga w posługiwaniu się piękną polszczyzną na co dzień

Dariusz Jagodziński