Warsztaty książkowe – O!Czytanie odsłona trzecia – ILUSTRATOR
31.01.2018 godzina 16:30-18:30

Uczestnicy warsztatów plastycznych oraz dzieciaki po prostu lubiące rysować i czytać spotkały w Młodzieżowym Domu Kultury na 2 niezwykle interesującą osobę. Pani  Elżbieta Krygowska-Butlewska, która była gościem w spotkaniu w ramach cyklu O!Czytanie, jest ilustratorką książek dla dzieci oraz właścicielką wydawnictwa Mila. Ilustruje i wydaje między innymi: pani Joanny Papuzińskiej, Emilii Waśniowskiej, Wandy Chotomskiej czy pana Józefa Ratajczaka. Młodzi uczestnicy dowiedzieli się jak powstają ilustracje do książki i jak wygląda warsztat ilustratora, ale także jak powstaje książka. Oglądali wydruki maszyn drukarskich z różnych etapów druku. Pani Elżbieta opowiadała o procesie powstawania ilustracji książkowej, pokazywała swoje szkice, a w końcu swoje piękne, kolorowe, baśniowe książki.


Druga częścią spotkania był warsztat plastyczny. Każdy mógł zaprojektować postać literacką. Powstała piękna galeria prac. Spotkanie zakończyło się wspólnym czytaniem książek ilustrowanych przez Elżbietę Krygowską-Butlewską. Najbardziej podobały się zgadywanki z „Rozwesołków”.

Elżbieta Krygowska-Butlewska, absolwentka Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. W latach 1977 – 2007 uczyła rysunku i projektowania graficznego w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, zajmowała się również projektowaniem graficznym, rysunkiem satyrycznym a także ilustracją. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, współpracuje ze znanymi autorami literatury dziecięcej: Wandą Chotomską, Joanną Papuzińską, Lilianą Bardijewską, Zofią Baszczyńską, Joanną Kulmową. Od 2005 roku prowadzi własne wydawnictwo Mila, w którym stworzyła serię książek „Perełki Mili” z autorskimi ilustracjami i opracowaniem edytorskim.