• Kontrast:
  • A
  • B
  • C

15.02.2016 o godz. 17:30 zapraszamy na wernisaż WierszYstawki artystycznej w naszym MDKu, gdzie najmłodsza uczestniczka Grupy Literycznej NA KRECHE – Patrycja Kopacka – przedstawi swój tomik pt. „Nie wiem”


To już 5. edycja ogólnopolskiej akcji (anty)Walentynkowej Na Krechę, która zamiast komercyjnych ozdób i wszędobylskiego kiczu proponuje czytanie wierszy z pocztówek, będących kompilacją miłosnych (albo około czy anty-miłosnych) treści i zdjęć, grafik, obrazów, rysunków zaprzyjaźnionych artystów, poetów i członków Grupy Literycznej Na Krechę. W ramach działań (anty)Walentynkowych rozdane, pozostawione w publicznych miejscach, wrzucone do skrzynek pocztowych zostanie około 15 000 autorskich kartek wydanych własnym sumptem, przygotowanych w 75 wzorach, pod kuratelą Łucji Dudzińskiej.
(Do druku kartki przygotowała od lat współpracująca z Grupą Joanna Kulhawik).

W tym roku akcję z inicjatywy Jolanty Nawrot wspierają studenci Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej o specjalności krytyka i praktyka literacka oraz młodzież skupiona w MDK nr 2, uczestnicy warsztatów Manufaktura Słowa (odbywających się pod opieką Małgorzaty Głazowskiej i Agnieszki Warzechy).

Akcja przyczynia się do popularyzacji czytelnictwa poezji, gdyż wychodzimy ze sztuką na ulice, do pubów, klubów, bibliotek, a nawet do domów. Promujemy tylko „dobrą” poezję.
Chcemy stwarzać okoliczności do spotkania przypadkowego czytelnika poezji, który zwabiony grafiką, kolorem lub ascezą obrazu, wyszukanym kadrem fotograficznym zatrzyma się na dłużej; zainteresuje się, wróci po kolejną porcję poetyckiej sztuki, najczęściej uważanej za niszową – przez to elitarną. Chcemy łamać te stereotypy.

Akcja poetycka jest możliwa dzięki zaangażowaniu wielu artystów i tak w tym roku wiodą prym fotografie oraz fotografiki Marii Kuczary z Krakowa oraz Rafała Babczyńskiego ze Szczecina w ich graficznym opracowaniu wierszy wielu poetów. Prócz autorskich opracowań, znajdziemy również prace: Joanny Kulawik, Jadwigi Grabarz, Joanny Łaksy, Mieczysława Jarosza, Krzysztofa Sobczyka, Andrzeja Guttfelda, Serge Vasilendiuc’a, Malwiny de Bradé, Joanny Bąk, Kamila Domańskiego, Pawła Domurata, Jacka Taszyckiego, Krzysztofa Kijanowskiego, Aleksandry Gisges-Daleckiej, Jacka Wysockiego, Bożeny Boby Dygi, Piotra Opalińskiego, Krzysztofa Lalika, Jolanty Ciechanowskiej...

Organizator:
Grupa Literyczna Na Krechę, Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji

Partnerzy:
UAM, Biblioteka Uniwersytecka, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2, Manufaktura Słowa

Poznań

logo-mdk1 logo poznanlogo kultura